Powiatowy Cech Rzemieślników i Przedsiębiorców w Wieliczce

Nr konta: 71 8591 0007 0070 0023 9758 0003

Galeria (losowe zdj.)

Historia

Cech to organizacja samorządu gospodarczego rzemiosła. Obecny Cech jest kontynuacją 700 letniej tradycji organizacji rzemiosła na terenie Wieliczki. Wielickie rzemiosło pełniło zawsze istotną rolę w tym górniczym mieście i zawsze było ściśle związane z kopalnią soli. Jeszcze przed I wojną światową działały w Wieliczce trzy Cechy. Ich długoletnią działalność przerwała II wojna światowa w latach 1939-1945. Tuż przed zakończeniem wojny Cech w Wieliczce wznowił działalność. Wówczas zrzeszał: kowali, ślusarzy, stolarzy i murarzy. Dopiero w 1957 roku Cech ze względów politycznych został zlikwidowany. Po likwidacji Cechu wieliccy rzemieślnicy podjęli walkę o utworzenie w miejsce Cechu - Komisji Oświatowo-Kulturalnej. Komisja ta została utworzona i prowadziła działalność do 1962 r. W 1965 roku budynek Cechu przy ul. Sienkiewicza został sprzedany a majątek jego przejęła Izba Rzemieślnicza w Krakowie. Nadal jednak starano się o utworzenie Cechu w Wieliczce, co nie było łatwe. Ostatecznie w 1987 roku Cech powstał a reaktywowała go grupa rzemieślników na czele z Januszem Kmiecikiem. To on został pierwszym Starszym tego Cechu. Pierwszą siedzibą był budynek przy ul. Słowackiego 16, później wynajęto lokal w Rynku Górnym. Następnie z uwagi na trudne warunki lokalowe, zbyt małe pomieszczenia, postanowiono rozpocząć starania o budowę własnej siedziby. Było to ogromne przedsięwzięcie. Od 2000 roku rozpoczęto budowę nowej siedziby Cechu w Wieliczce przy ulicy Limanowskiego 11 – wyłącznie ze składek zrzeszonych członków.

Aktualnie w Powiatowym Cechu Rzemieślników i Przedsiębiorców w Wieliczce zrzeszonych jest 200 przedsiębiorców. Mamy 11 sekcji branżowych, m.in. : fryzjerska, budowlana, stolarska, motoryzacyjna. Wśród zrzeszonych rzemieślników 80-ciu ma uprawnienia do szkolenia uczniów w następujących zaowdach: mechanik pojazdów samochodowych, blacharz samochodowy, lakiernik, elektromechanik pojazdów samochodowych, fryzjer, kucharz małej gastronomii, cukiernik, piekarz, elektryk, ślusarz, kamieniarz, murarz, malarz-tapeciarz, tapicer, monter instalacji i urządzeń sanitarnych, sprzedawca i stolarz.

31.08.2005 roku przy Powiatowym Cechu Rzemieślników i Przedsiębiorców w Wieliczce został uruchomiony Niepubliczny Ośrodek Dokształcania i Doskonalenia Zawodowego. W związku z tym, od października 2005 roku prowadzimy kursy teoretyczne dla uczniów młodocianych. Na te kursy uczęszczają uczniowie ze Szkół Zawodowych Wieliczki, Gdowa, Niepołomic. Organizowane są też kursy dla osób bezrobotnych dla potrzeb Urzędu Pracy.

Cech wielicki bierze udział w różnych uroczystościach kościelnych, miejsko-gminnych, powiatowych, wojewódzkich, państwowych. Dba o podtrzymanie tradycji wielickiego rzemiosła uczestnicząc w obchodach Święta Rzemiosła w Wieliczce, w obchodach małopolskich czy ogólnopolskich. Cech prowadzi także działalność charytatywną. Pomagamy rodzinom będących w trudnej sytuacji materialnej i dzieciom z tych rodzin.

W 2007 roku obchodziliśmy 20 lecie Cechu. Do tej pory za swoja działalność nasz Cech został wyróżniony brązowym medalem za zasługi dla Małopolskiej Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Krakowie, a wielicki sztandar Cechu został udekorowany przez Związek Rzemiosła Polskiego w Warszawie srebrnym medalem im. Jana Kilińskiego za zasługi dla przedsiębiorczości. Nasz Cech w Wieliczce, to organizacja, która cieszy się uznaniem wśród pozostałych organizacji. Cech znany jest ze swojej przedsiębiorczości, zaangażowania we wszystkie sprawy dotyczące rzemieślników a także miasta Wieliczki.